Baza wiedzy
Aktualności
wskaźniki i stawki
podatki
kadry, płace
JPK Vademecum
Inne artykuły
Poradniki
Wymagania techniczne
Pomoc technicza - FAQ

Zaokrąglenia do 1 zł w Jednolitym pliku kontrolnym?

Z wyjaśnień MF wynika, że suma zapisów JPK-VAT powinna zgadzać się z delkaracją VAT i nie może różnić się nawet o zaokrąglenia do 1 zł. W "odpowiedziach na pytania" na stronie MF widnieje sformułowanie:
zaokrąglenie

Kwota podatku naliczonego powinna być taka sama jak kwota wykazana w deklaracji za ten sam okres. W przypadku pojawienia się różnicy z zaokrągleń powinna ona być skorygowana w odrębnym zapisie (wierszu).

Opracowując w programach FINKA generowanie JPK według ewidencji VAT zrealizowaliśmy dodawanie takiego wiersza, jeśli występuje różnica zaokrągleń między sumą ewidencji a deklaracją. Ponieważ rzecz jest nienaturalna, użytkownik może to wyłączyć.

Jeśli jednak Użytkownik chce skorzystać z tej opcji, to zapis nadal będzie dość nienaturalny, gdyż struktura JPK wymaga podania nazwy, adresu i NIPu kontrahenta w ewidencji zakupu. Na ekranie generowania JPK ukażą się odpowiednie pytania.

Można tu dodać, że tryb dopasowywania zaokrągleń występuje także w innych miejscach kontaktu z urzędami, na przykład:
- transakcje wspólnotowe wykazywane są w deklaracji VAT oraz w informacji VAT-UE. Ponieważ tryby liczenia zaokrągleń w obu dokumentach są różne, mogą wystąpić różnice tym spowodowane - tu także urzędy wymagają, by wartości zgadzały się dokładnie i program musi niwelować te różnice z zaokrągleń.

Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o.
na podstawie "odpowiedzi na pytania" na stronie MF
05.08.2016
TIK-SOFT SP. Z O.O.
Al.Wilanowska 5 lok.19
02-765 Warszawa
NIP: 951-19-95-388Dział Obsługi Klienta

Pytania, serwis, aktualizacje
22 408 48 00
finka@finka.pl

Zapytanie ofertowe
kom. 668 300 794
zapytanie@finka.pl
payu