Baza wiedzy
Aktualności
wskaźniki i stawki
podatki
kadry, płace
JPK Vademecum
Inne artykuły
Poradniki
Wymagania techniczne
Pomoc technicza - FAQ

KPiR - nowy wzór księgi przychodów i rozchodów

Obowiązujący wzór Księgi przychodów i rozchodów rozszerzono o dwie nowe kolumny, co oznacza przede wszystkim zwężenie kolumn księgi i utrudnienie ich wypełniania bądź drukowania z komputera.

 • Zmiana obowiązuje od 08.04.2016, przy czym:
  • Osoby rozpoczynające działalność po tym dniu powinny stosować nowy wzór od początku
  • Wszyscy inni powinni stosować nowy wzór najpóźniej od 01.01.2017.
Artykuł umieszczony jest w "bazie wiedzy" oprogramowania FINKA; wersje próbne oprogramowania tutaj. Data aktualizacji: 14.04.2016.

Zmiana dotyczy wydatków na innowacje: jako zachętę dla działalności innowacyjnej zezwolono uznawać za koszty do 130% wydatków związanych z pracami rozwojowymi. Obowiązuje tu szereg ograniczeń, które są jednak znacznie mniej restrykcyjne niż wcześniejsze warunki "ulgi na nowe technologie". Zmianę uchwalił jeszcze poprzedni parlament i weszła ona w życie od 01.01.2016.W związku z tym do Księgi przychodów i rozchodów dodano dwie kolumny:
 • Opis kosztu działalności badawczo-rozwojowej

 • Wartość kosztu działalności badawczo-rozwojowej

 • Wpisuje się tam całą wartość wydatku, nie określając, czy dodatkowe odliczenie kosztów wyniesie 30%, 20% czy 10% wydatku.
Kolumny te będą oczywiście używane bardzo rzadko i jednocześnie zmniejszają dostępną szerokość pozostałych kolumn, co utrudnia wypełnianie księgi. Przy prowadzeniu za pomocą komputera istnieje obowiązek drukowania księgi zgodnie z wzorem, przy czym problem zwężonych kolumn nadal istnieje.

W Rozporządzeniu o prowadzeniu KPiR wprowadzono także inne drobne zmiany:
 • Spis z natury (remanent) na koniec roku: poprzednio obowiązywało sporządzenie dwóch takich spisów, na 31 grudnia i na 1 stycznia. Podatnicy, którzy skrupulatnie przestrzegali tego obowiązku, mogą odetchnąć: obowiązuje tylko remanent na koniec roku i jego wartość wpisuje się do KPiR zarówno jako stan końcowy w poprzednim roku, jak i stan początkowy w następnym.

 • Zawartość arkusza remanentowego: dodano możliwość wpisania pozycji zmniejszających wartość poszczególnych materiałów i towarów w razie zmniejszenia ich przydatności gospodarczej.

 • Drukowanie księgi do 20-go nastęnego miesiąca: zniesiono obowiązek tak punktualnego drukowania. Używany program musi jednak zapewniać ochronę danych przed zniekształceniem do czasu wydrukowania księgi i pozwalać na wydrukowanie na każde żądanie.

 • Inaczej niż w pełnej księgowości, przy prowadzeniu KPiR nadal nie przewiduje się przeniesienia wydruku na trwały nośnik (np na płytę CD) zamiast drukowania.

 • Pozostawiono możliowść stosowania programu, który nie ma możliwości drukowania zgodnie z wzorem - wówczas jednak należy zalożyć księgę papierową i wpisywać do niej sumy miesięczne wynikające z programu.
W programie FINKA-KPR wprowadzimy wkrótce nową wersję zaopatrzoną w wymienione kolumny.

Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o.
na podstawie Dz.U. poz. 467 r. 2016
14.04.2016
TIK-SOFT SP. Z O.O.
Al.Wilanowska 5 lok.19
02-765 Warszawa
NIP: 951-19-95-388Dział Obsługi Klienta

Pytania, serwis, aktualizacje
22 408 48 00
finka@finka.pl

Zapytanie ofertowe
kom. 668 300 794
zapytanie@finka.pl
payu