Baza wiedzy
Aktualności
wskaźniki i stawki
podatki
kadry, płace
JPK Vademecum
Inne artykuły
Poradniki
Wymagania techniczne
Pomoc technicza - FAQ

Ewidencja przychodów

Ryczałt jest atrakcyjną dla niektórych przedsiębiorców formą rozliczania się z urzędem skarbowym. W przypadku wyboru tej metody, podatnik zwolniony jest z obowiązku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Wystarcza prowadzenie uproszczonej ewidencji podatkowej.

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi przychód. Podatnik nie uwzględnia w swoich rozliczeniach kosztów uzyskania przychodu, lecz może dokonywać od niego niektórych odliczeń. Musi pamiętać także, że nie może rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie skorzysta też z ulgi prorodzinnej.

Podatnik może prowadzić ewidencję komputerowo - nie później niż do 20 dnia każdego miesiąca, winien sporządzić wydruk zapisów dokonanych za dany miesiąc. Ten zaś powinien być zgodny z wzorem ewidencji określonym w załączniku do rozporządzenia. Aby móc w łatwy i szybki sposób wykonywać tego rodzaju rachunki, warto wybrać odpowiedni program komputerowy do ewidencji ryczałtu. To proste narzędzie może okazać się znaczną pomocą dla podatnika.

Warto pamiętać, że soby, które mimo zobowiązania do prowadzenia ewidencji przychodów, nie robią tego bądź też wykonują w sposób nierzetelny, są narażone na przykre konsekwencje finansowe. W takich wypadkach przychód podatnika szacuje sam urząd skarbowy, narzucając pięciokrotnie wyższy podatek od tego, jaki powinien faktycznie zastosować.


payu