Baza wiedzy
Aktualności
wskaźniki i stawki
podatki
kadry, płace
JPK Vademecum
Inne artykuły
Poradniki
Wymagania techniczne
Pomoc technicza - FAQ

Jednolity plik kontrolny - elektroniczne kontrole podatkowe

Dobiegają końca prace nad uruchomieniem elektronicznych kontroli podatkowych i znacznym zwiększeniem liczby kontroli.

Poniżej omawiamy sprawy ogólne związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym, zaś pod tymi linkami znajdziemy informacje dotyczące rodzajów Jednolitego Pliku:

Artykuł umieszczony jest w "bazie wiedzy" oprogramowania FINKA; wersje próbne oprogramowania tutaj. Data aktualizacji: 14.03.2016.

9.03.2016 Ministerstwo Finansów ogłosiło oficjalny format tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego, który każdy podatnik będzie musiał dostarczać do Urzędu Skarbowego, jeśli Urząd tego zażąda.

Ze względu na złożoność struktury pliku i trudno czytelną postać ogłoszonego formatu (7 plików XSD) analizujemy tę postać szczegółowo i przedstawiamy poniżej w przystępnej formie, wraz z innymi ważnymi informacjami.

 • Każdy podatnik musi się do tego przygotować, ponieważ:
  • Jednolity plik wysyła się na tylko żądanie organów skarbowych, jednak można oczekiwać, że takie żądanie będzie przychodzić znacznie częściej niż obecne kontakty urzędu z podatnikiem. Wynika to z łatwości i szybkości sprawdzenia zgodności danych z deklaracjami, w dużej mierze automatycznie. Zwiększenie częstości jest zapowiadane przez MF.
  • Jednolity Plik zacznie obowiązywać od 01.07.2016 (dla dużych podatników), jednak technicznie trzeba przygotować się do niego wcześniej.
  • W odróżnieniu od deklaracji podatkowych, Jednolitego Pliku nie da się wypełnić ręcznie. Procedura jego generowania musi zostać przygotowana jako rozszerzenie oprogramowania księgowego, programu fakturowego itp. używanego przez firmę. Odpowiednie aktualizacje programów muszą więc być zainstalowane wcześniej.

 • Wprowadzenie kontroli elektronicznych może przynieść bardzo dobre efekty dla budżetu państwa, o czym świadczą przykłady z innych krajów UE. Stanowi to dużą zachętę do znacznego zwiększenia liczby wykonywanych kontroli.

 • Termin wejścia JPK w życie: 01.07.2016 dla dużych podatników.

 • Jednolity plik kontrolny to w rzeczywistości 7 różnych formatów plików - Urząd Skarbowy może zażądać dostarczenia jednego lub kilku z nich za żądany okres.

 • Udostęnianie tak dużego zakresu danych wymaga bardzo dobrej ich ochrony.

Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o.
na podstawie Dz.U. 1649 r. 2015
oraz oficjalnej struktury plików ogłoszonej przez MF dn. 9.03.2016
14.03.2016

TIK-SOFT SP. Z O.O.
Al.Wilanowska 5 lok.19
02-765 Warszawa
NIP: 951-19-95-388Dział Obsługi Klienta

Pytania, serwis, aktualizacje
22 408 48 00
finka@finka.pl

Zapytanie ofertowe
kom. 668 300 794
zapytanie@finka.pl
payu