Baza wiedzy
Aktualności
wskaźniki i stawki
podatki
kadry, płace
JPK Vademecum
Inne artykuły
Poradniki
Wymagania techniczne
Pomoc technicza - FAQ

Księgowość uproszczona

Różnej wielkości firmy zmuszone są do prowadzenia księgowości. Władze skarbowe, chcąc dopasować jej formę do małych przedsiębiorców, wyznaczyły zestaw prostych reguł gromadzenia danych finansowych, nazywając je księgowością uproszczoną.

Księgowość uproszczona to zestaw prostych zasad, służących do obliczenia podatku, stworzona z myślą o niewielkich firmach, w których prowadzenie zaawansowanej, pełnej księgowości byłoby nieopłacalne. Korzystają z niej osoby fizyczne oraz spółki cywilne lub jawne, których przychody netto za ostatni rok nie przekroczyły równowartości 1 200 000 euro.

Rozróżniamy trzy formy prowadzenia księgowości uproszczonej. Będą to:

  • karta podatkowa,

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

  • podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Największą zaletą uproszczonej księgowości jest niewielki koszt jej prowadzenia. To doskonały wybór do niewielkich firm, gdzie właściciel wie, co zapewnia mu największe zyski – tzw. mała księgowość nie oferuje możliwości dokonywania szerokich analiz ekonomicznych, w związku z czym nie sprawdziłaby się w ogromnym przedsiębiorstwie.

Pomocnym w prowadzeniu księgowości uproszczonej może być specjalistyczny program komputerowy. Zapraszamy do poznania naszej oferty, gdzie znajdą Państwo aplikacje dopasowane do obranej formy prowadzenia małej rachunkowości.

 


payu