Baza wiedzy
Aktualności
wskaźniki i stawki
podatki
kadry, płace
JPK Vademecum
Inne artykuły
Poradniki
Wymagania techniczne
Pomoc technicza - FAQ
6. Urlopy macierzyńskie i ojcowskie – zmiany dokonane w 2013r.

W roku 2013 dokonano znacznego wydłużenia płatnych urlopów macierzyńskich. Poniżej przedstawiamy wymiary tych urlopów i wartości zasiłków w najbardziej typowych sytuacjach. Lista jest niestety dość długa, gdyż efektem ubocznym dokonanych zmian jest rozbudowa i komplikacja terminologii.

Płatny urlop macierzyński rozpoczyna się zwykle od urodzenia dziecka, można jednak zacząć go wcześniej – do 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu. Łączna długość, wraz z jego przedłużeniami, wynosi 54 tygodnie (ponad 12 miesięcy), a w przypadku urodzenia bliźniąt 67 tygodni (ponad 15 miesięcy) itd.

Urlop macierzyński wraz z jego przedłużeniami jest płatny – zasiłek wynosi:
  • dla początkowej części urlopu macierzyńskiego 100% średniej płacy
  • dla ostatniego z przedłużeń, zwanego „urlopem rodzicielskim”, 60% średniej
  • przy zgłoszeniu chęci wykorzystania wszystkich części zasiłek wynosi 80% średniej
Średnią wylicza się analogicznie jak podstawę zasiłku chorobowego. Program FINKA-PŁACE wylicza samoczynnie zarówno tę średnią, jak i kwoty zasiłków.

Składki emerytalne i rentowe za okres urlopu macierzyńskiego przysługują w pełnej wysokości, jednak nie obciążają one ani wypłat osoby, ani budżetu pracodawcy. Płatne są przez budżet państwa, natomiast pracodawca – jeśli wypłaca zasiłki - musi także wyliczać te składki i umieszczać w raportach przesyłanych do ZUS, a także w informacjach dla osoby. Program kadrowo-płacowy FINKA-PŁACE generuje te raporty w sposób w pełni automatyczny.

Nazwy i okresy poszczególnych części urlopu macierzyńskiego i jego przedłużeń:
  • Urlop macierzyński: 20 tygodni; przy urodzeniu bliźniąt 31 tygodni; itd.
  • Urlop tacierzyński: nieformalna nazwa części urlopu macierzyńskiego wykorzystanego przez ojca. Może on korzystać z niego najwcześniej w 14 tygodni po porodzie
  • Dodatkowy urlop macierzyński: 6 tygodni; przy urodzeniu bliźniąt 8 tygodni. Może być łączony z pracą na część etatu, wówczas zasiłek jest odpowiednio mniejszy.
  • Urlop ojcowski: 2 tygodnie, do wykorzystania przez ojca w pierwszym roku życia dziecka
  • Urlop rodzicielski: 26 tygodni.
  • Urlop w przypadku przyjęcia dziecka do adopcji lub jako rodzina zastępcza: przysługuje na analogicznych zasadach, jednak ma inne nazwy „Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego” itd.

Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o.
29.11.2013

TIK-SOFT SP. Z O.O.
Al.Wilanowska 5 lok.19
02-765 Warszawa
NIP: 951-19-95-388Dział Obsługi Klienta

Pytania, serwis, aktualizacje
22 408 48 00
finka@finka.pl

Zapytanie ofertowe
kom. 668 300 794
zapytanie@finka.pl
payu