Baza wiedzy
Aktualności
wskaźniki i stawki
podatki
kadry, płace
JPK Vademecum
Inne artykuły
Poradniki
Wymagania techniczne
Pomoc technicza - FAQ

Uproszczenie rozliczeń podatkowych: od 2016r. rozliczanie podatków w jednym urzędzie skarbowym zamiast w dwóch

Osoby, które mają miejsce prowadzenia działalności gospodarczej inne niż miejsce zamieszkania (tj leżące na terenie innej gminy / podlegające pod inny urząd skarbowy):

  • Do końca 2015r rozliczają VAT w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca prowadzenia działalności, zaś PIT według miejsca zamieszkania

  • Od 01.01.2016 VAT i PIT rozlicza się w tym samym urzędzie skarbowym, właściwym według miejsca zamieszkania

  • To samo dotyczy spółek rozliczających CIT, jeśli miejsce prowadzenia działalności leżało na terenie innego urzędu niż siedziba spółki

  • Jeśli działalność jest prowadzona na terenie objętym kilkoma różnymi urzędami, to rozliczanie następuje według miejsca zamieszkania osoby lub siedziby spółki - ta zasada nie ulega zmianie.

Jeden urząd skarbowy zamiast dwóch

Informacja o tym uproszczeniu została ogłoszona 20.10.2015. Nie została jednak nagłośniona, a w dodatku ma dość nieczytelną formę: "W ustawie (...) anuluje się par. 3 p. 1". Czytelność jest zmniejszona także przez to, że sformułowanie umieszczono na 40-tej stronie całkiem innej ustawy.

Podatnicy nie muszą prawdopodobnie wykonywać żadnych przerejestrowań (zmiany VAT-R ani UPL) i trzeba jedynie zaadresować deklarację i przelew do innego urzędu.

W programach FINKA-KPR i FINKA-FK można wybrać dwa różne urzędy skarbowe z listy, inny do VAT i inny do PIT/CIT. W nowej wersji tych programów wprowadzimy ujednolicenie tych wpisów, oczywiście po zapytaniu użytkownika. Przy każdej aktualizacji programów FINKA przestrzegamy zasady, by nie modyfikować starych danych - w danych za lata wcześniejsze wybór urzędu pozostanie bez zmian.

Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o.
na podstawie Dz.U. 1649 r. 2015
27.10.2015

TIK-SOFT SP. Z O.O.
Al.Wilanowska 5 lok.19
02-765 Warszawa
NIP: 951-19-95-388Dział Obsługi Klienta

Pytania, serwis, aktualizacje
22 408 48 00
finka@finka.pl

Zapytanie ofertowe
kom. 668 300 794
zapytanie@finka.pl
payu