Baza wiedzy
Aktualności
wskaźniki i stawki
podatki
kadry, płace
JPK Vademecum
Inne artykuły
Poradniki
Wymagania techniczne
Pomoc technicza - FAQ

Jak prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów?

KPiR – Księga Przychodów i Rozchodów, to najpopularniejszy sposób na ewidencję w przypadku księgowości uproszczonej. Książka, będąca rejestrem wszystkich przychodów oraz wydatków firmy, pozwala na bezproblemowe wyliczenie zobowiązań podatkowych.

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów to obowiązek każdego, kogo przychód pochodzi spoza działalności rolniczej, a wybrana forma opodatkowania to podatek liniowy lub zasady ogólne. Podobne zobowiązania dotyczą również spółek osób fizycznych, których przychody netto za ubiegły rok nie przekroczyły 1 200 000 euro w polskiej walucie.

Podstawą prawidłowego prowadzenia KPiR jest rzetelność i systematyczność. Mając na względzie wydatki, zakupy i przychody, najlepiej już na samym początku przygotować stosowną, odpowiednio opisaną tabelę zgodnie ze specyfikacją podatkową, a następnie umieszczać w niej wszystkie transakcje.

Alternatywą jest skorzystanie z pomocy oprogramowania podatkowego. Doskonałym wyborem w tym przypadku będzie program do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów – Finka KPR. Ta intuicyjna aplikacja pozwoli na prowadzenie uproszczonej księgowości wraz z ewidencją VAT zarówno w biurach rachunkowych, małych i średnich firmach oraz mikro przedsiębiorstwach.

 


payu