Baza wiedzy
Aktualności
wskaźniki i stawki
podatki
kadry, płace
JPK Vademecum
Inne artykuły
Poradniki
Wymagania techniczne
Pomoc technicza - FAQ

Rejestr faktur VAT

Ewidencja sprzedaży VAT

Wpływy z podatku VAT są najważniejszym źródłem zasilania budżetu państwa, stąd weryfikacja ich prawidłowego rozliczania jest dość częsta. Terminowe i rzetelne prowadzenie dokumentacji jest więc bardzo ważne dla udokumentowania prawidłowości rozliczeń każdej firmy.

Do prowadzenia ewidencji służącej do rozliczenia podatku VAT zobowiązana jest niemal każda firma. Dotyczy to:

  • tzw. czynnych podatników VAT, którzy prowadzą pełną ewidencję sprzedaży oraz zakupu do celów VAT
  • oraz firmy korzystające ze zwolnienia z VAT przy obrocie rocznym do 150 000 zł - prowadzą ewidencję uproszczoną celem potwierdzenia, że nie przekroczyli limitu zwolnienia z VAT.
  • Jednynie firmy, które sprzedają wyłącznie towary lub usługi zwolnione z VAT, nie muszą prowadzić ewidencji.

Rejestr sprzedaży VAT (inne nazwy: rejestr faktur VAT lub ewidencja sprzedaży VAT) pozwala określić wartość podatku od towarów i usług, który należy zapłacić do Urzędu Skarbowego.

Od tej kwoty odejmuje się (z pewnymi wyjątkami) podatek wliczony w cenę towarów i usług zakupionych do celów działalności gospodarczej, stąd poprawne prowadzenie rejestru zakupu VAT (ewidencji zakupu VAT) pozwala na rozsądne zmniejszenie płaconych kwot.

Ewidencja sprzedaży musi być wystarczająco szczegółowa, by na jej podstawie można było wypełnić deklarację VAT. Sama deklaracja VAT-7 nie jest oczywista - mimo, że występują 4 stawki VAT, deklaracja zawiera aż 28 pól do wpisania kwot w różnych stawkach lub dla różnych rodzajów transakcji (!!). Nie ułatwiają sprawy opisy pól w stylu "Dostawa towarów wg art. 17 ust. 1 pkt. 5".

Stąd ewidencja sprzedaży musi być także wystarczająco szczegółowa. Jej prowadzenie za pomocą programu do ewidencji VAT, który często pełni także rolę programu do wystawiania faktur radykalnie ułatwia prowadzenie ewidencji. Dodatkowo program taki może automatycznie przepisać dane z ewidencji do deklaracji.

Poniżej dwa przykłady ewidencji z programu FINKA-FK lub FINKA-KPR. Pierwszy to ewidencja uproszczona, używana do celów roboczych - np do sprawdzenia, czy ujęto wszystkie pozycje. Drugi to wydruk pełny zawierający dane wystarczająco szczegółowe, by wypełnić deklarację VAT.

Przykładowa ewidencja sprzedaży - uproszczona

Przykładowa ewidencja sprzedaży - wersja pełna

TIK-SOFT SP. Z O.O.
Al.Wilanowska 5 lok.19
02-765 Warszawa
NIP: 951-19-95-388Dział Obsługi Klienta

Pytania, serwis, aktualizacje
22 408 48 00
finka@finka.pl

Zapytanie ofertowe
kom. 668 300 794
zapytanie@finka.pl
payu