Jednolity Plik Kontrolny VADEMECUM

Zaokrąglenia do 1 zł w Jednolitym Pliku?

Z wyjaśnień MF wynika, że suma zapisów JPK-VAT powinna zgadzać się z delkaracją VAT i nie może różnić się nawet o zaokrąglenia do 1 zł. 

Zrealizowaliśmy wyliczanie i dodawanie takiego rekordu zaokrągleń jako opcję w programach FINKA.

Z wyjaśnień MF wynika, że suma zapisów JPK-VAT powinna zgadzać się z delkaracją VAT i nie może różnić się nawet o zaokrąglenia do 1 zł. W "odpowiedziach na pytania" na stronie MF widnieje sformułowanie: 

zaokrąglenie


Kwota podatku naliczonego powinna być taka sama jak kwota wykazana w deklaracji za ten sam okres. W przypadku pojawienia się różnicy z zaokrągleń powinna ona być skorygowana w odrębnym zapisie (wierszu). 

Opracowując w programach FINKA generowanie JPK według ewidencji VAT zrealizowaliśmy dodawanie takiego wiersza, jeśli występuje różnica zaokrągleń między sumą ewidencji a deklaracją. Ponieważ rzecz jest nienaturalna, użytkownik może to wyłączyć. 

Jeśli jednak Użytkownik chce skorzystać z tej opcji, to zapis nadal będzie dość nienaturalny, gdyż struktura JPK wymaga podania nazwy, adresu i NIPu kontrahenta w ewidencji zakupu. Na ekranie generowania JPK ukażą się odpowiednie pytania. 

Można tu dodać, że tryb dopasowywania zaokrągleń występuje także w innych miejscach kontaktu z urzędami, na przykład: 
- transakcje wspólnotowe wykazywane są w deklaracji VAT oraz w informacji VAT-UE. Ponieważ tryby liczenia zaokrągleń w obu dokumentach są różne, mogą wystąpić różnice tym spowodowane - tu także urzędy wymagają, by wartości zgadzały się dokładnie i program musi niwelować te różnice z zaokrągleń. 

Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o. 
na podstawie "odpowiedzi na pytania" na stronie MF 
05.08.2016

© 2017 TIK-SOFT SP. Z O.O. All Rights Reserved.
projekt i wykonanie: webmania.pl