Jednolity Plik Kontrolny VADEMECUM

MF zapowiada aplikację do wysyłania Jednolitego Pliku KOntrolnego

Po dłuższym czasie trudności z uruchomieniem serwisu przyjmującego JPK z różnych aplikacji księgowych, MF zapowiedziało udostępnienie aplikacji wysyłającej JPK. Sam plik musi być przygotowany przez aplikację księgową lub podobną. Termin zapowiedziano na 22.08.2016, na 3 dni przez pierwszym obowiązkowym terminem wysłania JPK.

Duzi podatnicy muszą wysłać po raz pierwszy dane w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK-VAT w nieprzekraczalnym terminie do 25.08.2016. Obowiązuje wysyłanie w trybie elektronicznym. 

Po dłuższym czasie uruchamiania serwisu MF przyjmującego pliki JPK, co dotyczhczas uniemożliwiało praktycznie dokończenie aplikacji księgowych współpracujących z tym serwisem, 8.08.2016 MF ogłosiło informację o planowanym udostęnieniu aplikacji do wysyłania JPK. 

Decyzja ta jest w pełni zrozumiała, gdyż znacznie łatwiej jest uruchomić serwis współpracujący z jedną aplikacją po stronie klienta niż z wieloma różnymi, według ogłoszonej specyfikacji. Termin udostępnienia aplikacji wg informacji MF: 22.08.2016, czyli 3 dni przed obowiązkowym terminem pierwszej wysyłki JPK. 

Aplikacja kliencka MF ma odczytywać pliki JPK w formatach XML lub CSV, przygotowane przez program księgowy zgodnie z ogłoszonymi w marcu 2016 strukturami danych. 

W związku z tym roześlemy Użytkownikom aktualizację programów FINKA-FK generujących pliki JPK w postaci XML, która jest od dawna przetestowana i czekaliśmy jedynie na uruchomienie serwisu MF. 

Pozostałe programy dostosowane do generowania JPK: FINKA-KPR i FINKA-FAKTURA są również przygotowane i możemy wysłać aktualizacje na życzenie Użytkowników. 

Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o. 
na podstawie "informacji" na stronie MF 
08.08.2016

© 2017 TIK-SOFT SP. Z O.O. All Rights Reserved.
projekt i wykonanie: webmania.pl