PIT, CIT

  MF wyjaśnia kwestie opodatkownia podwykonawców budowlanych, czasem zaskakująco

  MF ogłosiło "objaśnienie podatkowe" dotyczące trybu odwrotnego obciążenia VAT dla podwykonawców budowlanych. Warto się z nim zapoznać, gdyż niektóre wnioski mogą być nieoczekiwane.

  Od 01.01.2017 podwykonawcy budowalni fakturują usługi w trybie "odwrotnego obciążenia", w kwotach netto. Przepisy budzą szereg kontrowersji i 17.03.2017 MF opublikowało "objaśnienie podatkowe" na ten temat. 

  Jest to pierwsze "objaśnienie podatkowe", które - według nowych przepisów - pełni rolę podobną jak interpretacja ogólna. Daje ono ochronę podatnikowi, który zastosuje się do "objaśnienia", w przeciwieństwie do wcześniejszych "broszur" i "wyjaśnień" MF, które nie mialy umocowania w Ordynacji podatkowej. 

  Warto się z nim zapoznać, gdyż niektóre wyjaśnienia mogą być zaskakujące.

  • Wynajem maszyn budowalnych 
   Przy wynajmie maszyn budowalnych na rzecz firmy budowalnej - płatnika VAT:
   • wynajem maszyny z operatorem jest opodatkowany w trybie odwrotnego obciążenia 

   • wynajem maszyny bez operatora jest opodatkowany z zwykłym trybie, z naliczeniem VAT
  • Pojęcie "podwykonawcy" nie jest zdefiniowane w ustawie i w "objaśnieniu" przytoczono przykłady częściowo to precyzujące:
   • Refakturowanie. Podmiot wystawiający refaktury na rzecz generalnego wykonawcy jest uważany za podwykonawcę i - jeśli faktury dotyczą usług wymienionych w ustawie - powinny być sporządzone w cenach netto, w trybie "odwrotnego obciążenia". 

   • Łańcuch podwykonawców. Tu objaśnienie potwierdza naturalne rozumienie ustawy: 
    Wykonawca A świadczy usługi na rzecz B, zaś B na rzecz C. C jest wykonawcą, który wyniki swojej pracy sprzedaje inwestorowi D. 
    A i B są tu podwykonawcami, zaś C nie jest. A i B stosują tryb odwrotnego obciążenia, jeśli fakturują usługi wymienione w ustawie. 

   • Remont na rzecz właściciela budynku lub lokalu. Tu wnioski z "objaśnienia" mogą być zaskakujące:
    • Firma remontowa A wykonuje remont na rzecz właściciela budynku B, a ten refakturuje go na koszt najemcy C. 
     W tym przypadku A jest podwykonawcą, zaś B nie jest.
    • Firma remontowa A wykonuje remont na rzecz właściciela budynku B, który nie refakturuje tego dalej 
     W tym przypadku ani A ani B nie są podwykonawcami.
  • Zaliczka z roku 2016, zakończenie usługi lub jej etapu w r. 2017 
   W takim przypadku wraz z fakturą za usługę lub jej etap - i z tą samą datą - trzeba wystawić fakturę korygującą do poprzedniej faktury zaliczkowej. Korekta powinna anulować kwotę VAT z faktury zaliczkowej i wprowadzić tryb odwrotnego obciążenia. 

  • "Objaśnienie" nie zawiera niestety wskazówek dotyczących rozróżnienia usług od sprzedaży towarów - materiałów budowlanych. W każdym przypadku trzeba więc zdecydować, czy materiał jest pomocniczy do usługi, czy usługa pomocnicza do sprzedawanego towaru, czy może należy oddzielnie fakturować dostawę towarów bądź urządzeń, a oddzielnie usługę. Wcześniej nie miało to większego znaczenia, jednak teraz za niewłaściwe zakwalifikowanie grożą sankcje podatkowe oraz niemożność odliczenia VAT. Dlatego w konkretnych sytuacjach warto zasięgać opinii Informacji Podatkowej lub występować o interpretacje indywidualne.

  Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o. 
  na podstawie Objaśnienia podatkowego MF z 17.03.2017 
  21.03.2017

  © 2017 TIK-SOFT SP. Z O.O. All Rights Reserved.
  projekt i wykonanie: webmania.pl
  Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej.          Zgadzam się