Podatki

MF wyjaśnia kwestie opodatkownia podwykonawców budowlanych, czasem zaskakująco

MF ogłosiło "objaśnienie podatkowe" dotyczące trybu odwrotnego obciążenia VAT dla podwykonawców budowlanych. Warto się z nim zapoznać, gdyż niektóre wnioski mogą być nieoczekiwane.

Od 01.01.2017 podwykonawcy budowalni fakturują usługi w trybie "odwrotnego obciążenia", w kwotach netto. Przepisy budzą szereg kontrowersji i 17.03.2017 MF opublikowało "objaśnienie podatkowe" na ten temat. 

Jest to pierwsze "objaśnienie podatkowe", które - według nowych przepisów - pełni rolę podobną jak interpretacja ogólna. Daje ono ochronę podatnikowi, który zastosuje się do "objaśnienia", w przeciwieństwie do wcześniejszych "broszur" i "wyjaśnień" MF, które nie mialy umocowania w Ordynacji podatkowej. 

Warto się z nim zapoznać, gdyż niektóre wyjaśnienia mogą być zaskakujące.

 • Wynajem maszyn budowalnych 
  Przy wynajmie maszyn budowalnych na rzecz firmy budowalnej - płatnika VAT:
  • wynajem maszyny z operatorem jest opodatkowany w trybie odwrotnego obciążenia 

  • wynajem maszyny bez operatora jest opodatkowany z zwykłym trybie, z naliczeniem VAT
 • Pojęcie "podwykonawcy" nie jest zdefiniowane w ustawie i w "objaśnieniu" przytoczono przykłady częściowo to precyzujące:
  • Refakturowanie. Podmiot wystawiający refaktury na rzecz generalnego wykonawcy jest uważany za podwykonawcę i - jeśli faktury dotyczą usług wymienionych w ustawie - powinny być sporządzone w cenach netto, w trybie "odwrotnego obciążenia". 

  • Łańcuch podwykonawców. Tu objaśnienie potwierdza naturalne rozumienie ustawy: 
   Wykonawca A świadczy usługi na rzecz B, zaś B na rzecz C. C jest wykonawcą, który wyniki swojej pracy sprzedaje inwestorowi D. 
   A i B są tu podwykonawcami, zaś C nie jest. A i B stosują tryb odwrotnego obciążenia, jeśli fakturują usługi wymienione w ustawie. 

  • Remont na rzecz właściciela budynku lub lokalu. Tu wnioski z "objaśnienia" mogą być zaskakujące:
   • Firma remontowa A wykonuje remont na rzecz właściciela budynku B, a ten refakturuje go na koszt najemcy C. 
    W tym przypadku A jest podwykonawcą, zaś B nie jest.
   • Firma remontowa A wykonuje remont na rzecz właściciela budynku B, który nie refakturuje tego dalej 
    W tym przypadku ani A ani B nie są podwykonawcami.
 • Zaliczka z roku 2016, zakończenie usługi lub jej etapu w r. 2017 
  W takim przypadku wraz z fakturą za usługę lub jej etap - i z tą samą datą - trzeba wystawić fakturę korygującą do poprzedniej faktury zaliczkowej. Korekta powinna anulować kwotę VAT z faktury zaliczkowej i wprowadzić tryb odwrotnego obciążenia. 

 • "Objaśnienie" nie zawiera niestety wskazówek dotyczących rozróżnienia usług od sprzedaży towarów - materiałów budowlanych. W każdym przypadku trzeba więc zdecydować, czy materiał jest pomocniczy do usługi, czy usługa pomocnicza do sprzedawanego towaru, czy może należy oddzielnie fakturować dostawę towarów bądź urządzeń, a oddzielnie usługę. Wcześniej nie miało to większego znaczenia, jednak teraz za niewłaściwe zakwalifikowanie grożą sankcje podatkowe oraz niemożność odliczenia VAT. Dlatego w konkretnych sytuacjach warto zasięgać opinii Informacji Podatkowej lub występować o interpretacje indywidualne.

Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o. 
na podstawie Objaśnienia podatkowego MF z 17.03.2017 
21.03.2017

© 2017 TIK-SOFT SP. Z O.O. All Rights Reserved.
projekt i wykonanie: webmania.pl