Jednolity Plik Kontrolny VADEMECUM

  JPK-VAT: weryfikacja NIP kontrahentów | 02.01.2018

  Prawo odliczania VAT wykazanego na fakturze przysługuje tylko przy zakupach od czynnych podatników VAT. Wskazane jest więc sprawdzanie statusu NIP kontrahenta, najlepiej automatyczne.

  Sprawdzanie statusu NIP kontrahentów można wykonywać ręcznie: dla kontrahentów krajowych w portalu podatkowym MF, zaś dla wspólnotowych w serwisie VIES

  Przy większej liczbie transakcji sprawdzanie ręczne jest niewykonalne, więc przydatne jest sprawdzanie automatyczne wraz z zapamiętaniem wyników. Sprawdzanie takie wykonują niektóre programy księgowe, tworzące także JPK, a także specjalne programy weryfikujące. Programy FINKA-FK, FINKA-KPR oraz FINKA-MIKRO wykonują weryfikację NIPów począwszy od ich wersji na luty 2018.

  Przy weryfikacji przez portal podatkowy występują dwa zasadnicze problemy:

  • Można sprawdzić jedynie aktualny status NIP podatnika (czy jest podatnikiem czynnym), podczas gdy dla prawidłowości JPK powinno wykonać się sprawdzenie wcześniej, w dacie transakcji. [MF zapowiada rozszerzenie tego serwisu, z podawaniem dat zgłoszenia i wyrejestrowania podatnika]
   • Program FINKA (w wersji od lutego 2018) pozwala na sprawdzenie możliwie wcześnie, tj podczas wpisywania danych do ewidencji zakupu. Późniejsze sprawdzenie także jest możliwe.
  • Serwis weryfikacji NIP w portalu podatkowym ma interface "ręczny", nie dostosowany do współpracy z programami (nie udostępniono tzw. API). Weryfikacja przez program trwa więc pewien czas i sprawdzanie "hurtowe" jest utrudnione. Stąd sensowne jest przechowywanie historii sprawdzeń i korzystanie z niej automatycznie przez program.

  W razie wykazania w JPK zakupu od kontrahenta, który nie miał statusu "czynny podatnik VAT", Urząd Skarbowy wysyła zawiadomienie o potrzebie skorygowania JPK. Jeśli więc zakupy takie nie wystąpią na dużą skalę, to nabywca ma szanse na szybkie złożenie korekty.

   

  Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o.
  02.11.2017

  © 2017 TIK-SOFT SP. Z O.O. All Rights Reserved.
  projekt i wykonanie: webmania.pl