PIT, CIT

  Koła łowieckie składają PIT-11 zamiast PIT-8C

  W nowych wzorach PITów za rok 2018 część pozycji z PIT-8C została przeniesiona do PIT-11. Dotyczy to także wypłat standardowo realizowanych przez koła łowieckie.

  Koła łowieckie dokonują między innymi częściowych zwrotów (rekompensat) kosztów polowania dla myśliwych będących członkami koła.

  • Wypłaty rekompensat stanowią dla osoby je otrzymującej dochody podlegające opodatkowaniu, jednak koło nie ma obowiązku (ani prawnej możliwości) potrącania zaliczek podatkowych.

  • W związku z tym wypłacający (koło łowieckie) informuje Urząd Skarbowy oraz osobę o kwocie wypłat, zaś osoba będzie miała ujęte te wypłaty wśród swoich dochodów w rocznym PIT.

  • Informacja dla Urzędu Skarbowego o wypłatach rekompensat, wcześniej figurująca na formularzu PIT-8C, już za 2018r znajduje się na PIT-11. Na nowych wzorach PITów usunięto odpowiednie pola z PIT-8C i umieszczono je w PIT-11 (zob. część F we wzorze PIT-11(24)).

  • W związku z tym wprowadziliśmy zmiany w programach FINKA-FKFINKA-PŁACE - w tym w ich specjalnej wersji dedykowanej dla kół łowieckich. Wypłaty typu "rekompensata" i inne, od których nie pobiera się zaliczek podatkowych, wpisuje się do programu FINKA-PŁACE, który automatycznie sporządza PIT-11. Formularz ten obejmuje m.in. przychody z pracy etatowej, z umów-zleceń i o dzieło, a także omawiane wypłaty rekompensat.

  • Niezależnie od tego warto przypomnieć, że skrócono termin wysyłania formularzy PIT-11: aparat skarbowy musi otrzymać je do końca stycznia, wyłącznie w formie elektronicznej, zaś kopię dla osoby dostarcza się - jak poprzednio - do końca lutego.

  Oprac. Krzysztof Piasecki, TIK-SOFT Sp. z o.o. 

  08.01.2019

  © 2017 TIK-SOFT SP. Z O.O. All Rights Reserved.
  projekt i wykonanie: webmania.pl
  Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej.          Zgadzam się