Skróty klawiaturowe

  W programie FINKA niemal wszystkie czynności można wykonywać za pomocą klawiatury, bez przenoszenia ręki na myszkę. Po przyzwyczajeniu się do tego trybu pracy możemy wykonywać ją wydatnie szybciej.

  Ekrany FINKI mają na dole pasek przycisków, które można wybierać z klawiatury. Zadbaliśmy o unifikację przycisków, np. INS oznacza dodanie pozycji, przy czym rodzaj pozycji zależy od tego, na jakim ekranie jesteśmy. Podobnie F6 oznacza wejście do redagowania pozycji, F5 zapamiętanie, ESC wyjście bez zapamiętania.
  przyciski klawiaturowe

   

  Przycisk F4 służy do rozwinięcia okienka wyposażonego w strzałkę w dół, to zresztą ogólna cecha tego rodzaju okienek w Windows. 

   

  Przejście do kolejnego okienka realizujemy klawiszem TAB albo strzałką w dół. Wyjątkiem jest okienko wielowierszowe - aby przejść dalej, powinniśmy wcisnąć TAB. Innym wyjątkiem jest okienko rozwijalne jak powyżej - gdy jest ono rozwinięte, to wybieramy daną opcję i przechodzimy dalej przyciskiem Enter.
  Przejście do poprzedniego okienka wykonuje Shift-TAB albo strzałka w górę.

   

  Gdy na ekranie mamy zapytanie, wybieramy żądaną odpowiedź z klawiatury: w tym przypadku litera T wybierze "tak", litera N wybierze "Nie" Przycisk Enter wybierze odpowiedź, którą autorzy ustalili jako najbardziej bezpieczną - w tym przykładzie będzie "nie".

   

  Aby wybrać punkt z górnego menu programu, wciskamy ALT i odpowiednią literę, np. ALT-K oznacza księgowanie, ALT-P wybierze plan kont.

   

  Warto także zainteresować się przyciskiem F12-Opcje. Wyświetla on menu użytecznych dodatków związanych z danym ekranem. Dodatki te można wyświetlać bezpośrednio z klawiatury, bez wciskania F12. Na przykład gdy wyświetlamy konta księgowe, to Ctrl-O podaje obroty konta, zaś Ctrl-K listę księgowań na tym koncie.

  © 2017 TIK-SOFT SP. Z O.O. All Rights Reserved.
  projekt i wykonanie: webmania.pl
  Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej.          Zgadzam się