Poznaj szczegółowe informacje na temat wprowadzonych zmian.

Od 01.11.2019 zamiast „odwrotnego obciążenia” w transakcjach krajowych wprowadzono, zależnie od wartości transakcji, solidarną odpowiedzialność nabywcy i sprzedawcy za podatek VAT albo obowiązkowy split payment.

„Solidarna odpowiedzialność” oznacza, że w razie nieuiszczenia podatku VAT przez sprzedawcę fiskus ma prawo żądać zapłaty VAT od nabywcy – mimo, że zapłacił on już VAT wliczony w cenę faktury. Warto więc wiedzieć, kiedy ten tryb obowiązuje i jak można się z niego zwolnić.

W miejsce trybu odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych, który dotyczył usług podwykonawców budowlanych, handlu wyrobami stalowymi dla budownictwa i wielu innych branż, wprowadzono:

  • solidarną odpowiedzialność nabywcy wraz ze sprzedawcą za zapłatę podatku VAT, jeśli 
    • kwota faktury brutto wynosi 15 000 zł lub mniej 
    • oraz transakcja należy do obszernej listy branż, szerszej niż wcześniejszy zakres odwrotnego obciążenia 
  • dla transakcji ponad 15 000 zł brutto w tych samych branżach mamy obowiązek zapłat w trybie split payment 
    • więcej informacji o tym obowiązku tutaj

Solidarna odpowiedzialność występuje jeśli „nabywca wiedział lub miał podstawy by przypuszczać”, że podatek VAT nie zostanie uregulowany. Wobec tak nieprecyzyjnego sformułowania można skorzystać z innej zasady:

  • nabywca zwalnia się z odpowiedzialności za podatek VAT niezapłacony przez dostawcę, jeśli nabywca dokona zapłaty w trybie podzielonej płatności (split payment). 

Wraz z nowymi regulacjami znika „odwrotne obciążenie w transakcjach krajowych”. W konsekwencji znika także formularz VAT-27.

Dla transakcji na przełomie października i listopada 2019, jeśli według wcześniejszych zasad sprzedaż krajowa podlegała odwrotnemu obciążeniu, to:

  • podlega mu nadal jeśli fakturę wystawiono 01.11.2019 lub później, lecz data sprzedaży jest wcześniejsza niż 01.11.2019 
  • podlega mu nadal jeśli fakturę wystawiono przed 01.11.2019, niezależnie od daty sprzedaży 
  • wobec tego odwrotne obciążenie nie występuje jeśli zarówno data faktury, jak i data sprzedaży są równe 01.11.2019 lub późniejsze.

Oprac. Krzysztof Piasecki

18.09.2019 na podstawie Dz.U. 1751 r. 2019

Tutaj można znaleźć zwięzły przegląd innych nowości podatkowych.