Kontakt z Działem Obsługi Klienta w okresie pandemii wirusa COVID-19

  Szczegóły opisu zmian FK 11.2, KPR 9.1, MIKRO 3.2, FAKTURA 11.1 | 08.2018

  08.2018 Nowa wersja deklaracji VAT-7(18) i VAT-7K(12), dostosowana do mechanizmu podzielonej płatności ("split payment")., wprowadzona w FINKA-FK 11.2, KPR 9.1, FAKTURA 11.1, MIKRO 3.2

  vat7

  Wersje te obwiązują za lipiec lub za III kwartał 2018 i okresy nastęne. Jak zwykle, program FINKA sam wybiera wersję deklaracji odpowiednią do okresu.

  Zmiany w deklaracji obejmują:

  - nową pozycję 58 "do zwrotu na rachunek VAT", gdzie można zażądać zwrotu nadwyżki VAT w terminie 25 dni na "rachunek VAT". Należy pamiętać, że korzystanie z tego rachunku podlega silnym ograniczeniom. Życzenie zwrotu na rachunek VAT należy potwierdzić zaznaczeniem poz. 68. Więcej o rachunku VAT i trybie "split payment" piszemy na stronie FINKA.

  - inne tryby zwrotu funkcjonują nadal, w tym "59. Zwrot w terminie 25 dni" oznacza zwrot na zwykłe konto, po uzupełnieniu dodatkowych warunków.

  - w systemie "split payment" wprowadzono też pewne zachęty do stosowania trybu "split payment". Jedną z nich jest premia za przyspieszoną wpłatę podatku, jeśli zostanie ona zrealizowana w całości z rachunku VAT. W deklaracji mówi o tym nowa poz. 67

  - Uwaga: można wypełnić tylko jedną z poz. 58 - 61 opisujących różne terminy zwrotu. Nie wynika to z ustawy ani rozporządzenia, lecz z elektronicznego formatu wysyłania nowej deklaracji.

  Powrót do opisu zmian


  08.2018 Nowa opcja w ewidencji VAT przy transakcji "eksport usług" , potrzebna wobec aktualnych interpretacji

  Jeśli na ekranie VAT wybierzemy "D-Eksport usług" i wybierzemy kontrahenta z NIPem unijnym, to ukazuje się nowe okienko:

  eu-1.png

  eu-2.png

  - Jeśli okienko "Wliczać do VAT-UE będzie zaznaczone, to wartość wejdzie do VAT-UE oraz do poz. 11 i 12 VAT-7.

  - Jeśli nie zaznaczymy, to kwota znajdzie się tylko w poz. 11 Vat-7

  - w obu przypadkach wartość trafi do JPK w sposób analogiczny jak do VAT-7.

  Rozróżnienie wynika z dosłownego traktowania ustawy: gdy sprzedaż jest uznana za eksport usług do UE na zasadach ogólnych, czyli według NIPu kontrahenta wspólnotowego (art. 28b ustawy), to umieszcza się ją w VAT-UE. Jeśli zaś wynika to z innego punktu (np usługi związane z nieruchomościami - art. 28e), to wartość wpisuje się tylko do poz. 11 VAT-7.

  Powrót do opisu zmian

  © 2017 TIK-SOFT SP. Z O.O. All Rights Reserved.
  projekt i wykonanie: webmania.pl