Jak rozpocząć pracę z programem Finka-FAKTURA?
1. Wybór trybu DEMO lub instalacja nowo zakupionej licencji + aktywacja
1.1 Tryb DEMO
Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, użytkownik ma możliwość wyboru trybu DEMO. W tym trybie można swobodnie testować różne wersje programu, a także dowolnie je zmieniać podczas testowania. Aby wybrać wersję, wystarczy uruchomić program i w oknie startowym wybrać opcję „DEMO”, a następnie przyciskiem wybrać wersję, którą chce się przetestować. Wybór zatwierdzamy kliknięciem na przycisk „Rejestruj”.
1.2 Instalacja nowo zakupionej licencji + aktywacja
Po zakupie licencji programu FINKA każdy Użytkownik otrzymuje link do pliku z instalatorem oraz kod aktywacyjny. Należy pobrać instalator, zainstalować program zgodnie z instrukcją, a następnie po uruchomieniu programu wprowadzić kod aktywacyjny, który został przesłany na adres e-mail użytkownika. Kod wprowadza się w oknie aktywacji po uruchomieniu programu (Menu > pozycja „Licencje” (lewa strona ekranu) > przycisk „Wprowadź kod” (bliżej prawej strony ekranu). Następnie należy zarejestrować licencję, klikając „Rejestruj”. Użytkownik może teraz korzystać z pełnej wersji programu.
1.3 Opcjonalnie – odtworzenie kopii danych z programu FINKA
Instrukcja wykonania kopii znajduje się tutaj.
Instrukcja odtworzenia kopii znajduje się tutaj.
2. Login i hasło
Podczas pierwszego uruchomienia programu, domyślnym użytkownikiem jest „admin” bez hasła. Po zalogowaniu się, zalecane jest założenie pierwszej firmy, a następnie przejście do menu Administracja > Użytkownicy, aby wpisać hasło oraz przypisać odpowiednie uprawnienia. Przypomnienie o tym kroku wyświetla się na ekranie w formie komunikatu.
3. Dodawanie firmy
Aby dodać firmę, należy w oknie głównym kliknąć przycisk „Dodaj firmę/rok (INS)”. Następnie, w formularzu zakładania nowej firmy, wpisujemy jej podstawowe dane, zaznaczamy właściwy rok obrotowy i klikamy „Utwórz”. Po założeniu, firma pojawi się na liście firm. Aby wejść do firmy, wystarczy dwukrotnie kliknąć jej nazwę lub zaznaczyć ją i kliknąć przycisk „Wejdź do firmy (ENTER)” bądź nacisnąć klawisz „ENTER” na klawiaturze.
4. Uzupełnianie danych firmy oraz wybór podatnika
Po założeniu firmy, należy uzupełnić jej dane. W tym celu wchodzimy w Menu > Administracja > Dane firmy, gdzie dostępnych jest kilka zakładek, które należy uzupełnić. Szczególnie prosimy tutaj zwrócić uwagę na wybór podatnika:
- jeśli podatnikiem jest osoba fizyczna, klikamy „Podatnik (F2)” i dodajemy podatnika, wybierając „Dodaj (INS)”. Wypełniamy wszystkie niezbędne dane, szczególnie w zakładkach „Dane” i „ZUS, PDOF”, a następnie zapisujemy klikając „Zapamiętaj (F5)”. Wybieramy utworzonego podatnika i zatwierdzamy go przyciskiem „Wybierz (ENTER)”.
- jeśli podatnik nie jest osobą fizyczną, w Menu > Słowniki > Lista osób, poprzez przycisk „Dodaj (INS)” dodajemy Właścicieli/wspólników.
5. Weryfikacja parametrów lokalnych (w szczególności pozycja „Faktury”)
W Menu > Administracja > Parametry lokalne sprawdzamy i ustawiamy odpowiednie parametry, zwracając szczególną uwagę na pozycję „Faktury”.
6. Rozpoczęcie pracy: dodanie asortymentów i wystawianie faktur
Asortymenty:
- W Menu > Słowniki > Fakturowanie > Lista asortymentów możliwe jest dodanie asortymentów (asortymenty można też dodać bezpośrednio z okna wystawianej faktury).
Fakturowanie:
- W Menu > Administracja > Dane firmy > zakładka „Dane do faktury” należy zwrócić uwagę, czy wypełnione są dane firmy, które mają być widoczne na fakturze.
- W Menu > Dokumenty handlowe możliwe jest wystawienie dokumentów takich jak dokumenty zakupu/sprzedaży, faktury pro forma.
7. Potrzebujesz więcej informacji?
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub szczegółowych wyjaśnień dotyczących funkcji programu, skorzystaj z instrukcji dostępnej pod przyciskiem F1 (aby wyświetlić pomoc do danego okna) lub w Menu > Pomoc > Pomoc F1. Możesz także skontaktować się z naszym Działem Obsługi Klienta, klikając tutaj.